CLIL

25 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących im.Armii Krajowej odbyły się zorganizowane we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym warsztaty poświęcone tematyce CLIL. Skierowano je do nauczycieli języków obcych oraz innych przedmiotów. W zajęciach prowadzonych przez panią Jolantę Mysińską, pracownicę WOM, wzięło udział dwudziestu dwóch nauczycieli z naszej szkoły oraz z innych placówek z Bielska - Białej oraz powiatu bielskiego. Przed szkoleniem na temat CLIL koordynatorki przeprowadziły krótkie szkolenie informacyjne dotyczące działań podejmowanych przed złożeniem wniosku, takich jak zapoznanie się z dokumentacją projektową na stronie Erasmus+, nawiązanie współpracy z organizacją partnerską czy zarejestrowanie szkoły w bazie ECAS oraz Portalu Uczestnika i systemie URF. Poinformowały również o konieczności złożenia do Miejskiego Zarządu Oświaty pisemnej informacji o rodzaju projektu, celu, kwocie dofinansowania i okresie realizacji. Zwróciły także uwagę na dokumenty, które powinny być dołączone do wniosku, w szczególności Europejski Plan Rozwoju Szkoły. Po prezentacji koordynatorek  pani Mysińska  przedstawiła założenia metody CLIL.

https://lo6.eduportal.bielsko.pl/wimage_cache/storage/lo6bielsko/filemanager/photos/shares/po-wer/clil_3.jpgNauczyciele mieli okazję przetestować je w ramach zajęć dotyczących nauczania biologii w języku angielskim. Metoda CLIL, jako że pozwala w ciekawy sposób łączyć język angielski z nauczaniem innych przedmiotów,  wzbudziła zainteresowanie uczestników warsztatów. Dodatkową korzyścią wynikającą z  zajęć jest zapoznanie z CLIL uczestników programu PO WER "Nowoczesna szkoła-dwujęzyczna, wielokulturowa i innowacyjna" przed ich wyjazdem na kurs metodyczny w Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że lekcje prowadzone w oparciu o metodę CLIL spotkają się z ciepłym przyjęciem ze strony uczniów, tym samym wzbogacając ofertę edukacyjną naszej szkoły.