XI MARSZ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

04-03-2023 19:00

Dn. 4 marca 2023 r. w Bielsku-Białej odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 15 w Kościele Opatrzności Bożej odprawiona została msza św. w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia, walczących w latach 1944-56 przeciwko reżimowi komunistycznemu i zniewoleniu Polski przez Związek Sowiecki. Następnie o godz. 16 na placu przed kościołem odmówiono modlitwę żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, po czym zebrani przeszli ulicami miasta.

W XI Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyło ok. 200 osób – członkowie organizacji narodowych, przedstawiciele Rady Miasta, harcerze, uczniowie, kibice BKS „Stal” oraz mieszkańcy miasta. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod byłymi siedzibami Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Stojałowskiego i Krasińskiego. Marsz zakończył się w Parku im. Słowackiego, gdzie odpalono race i odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

Mimo wiatru i chłodu w obchodach wzięła udział także delegacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej (14 uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego z klas 1A, 1C, 1D, 4A i 4B oraz opiekun - mgr Rafał Kutryba). Uczniowie ZSO im. AK stanowili jedyną zwartą grupę szkolną podczas marszu.

Mgr Rafał Kutryba z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej
podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielsku-Białej 4 marca 2023 r.

Uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego przed rozpoczęciem
XI Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielsku-Białej

Uczestnicy XI Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na ul. Stojałowskiego

Uczestnicy XI Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Placu Chrobrego