WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

26-01-2024 20:00

Tradycja wymian Vl LO w Bielsku-Białej sięga końca lat 90-tych. Ówczesna młodzież naszej szkoły wyjeżdżała wraz z nauczycielami j.niemieckiego do Domu Spotkań we Vlotho w celu realizacji różnych projektów. Przygotowywali się na czasy, kiedy Polska wstąpi do Unii Europejskiej. Uczyli się jej struktur i zasad funkcjonowania. Poznawali wartość działania we wspólnocie. Od 2000 roku rozpoczęliśmy współpracę z Gymnasium Fridericianum w Schwerin. Pandemia przerwała nasze regularne spotkania. Po tym okresie nawiązaliśmy kontakt ze szkołą Freie Waldorfschule Görlitz "Jacob Böhme". Do tej pory zorganizowaliśmy trzy spotkania. Ostatnie odbyło się w Bielsku-Białej w dniach od 21.01.2024r. do 26.01.2024r. Opiekunki projektu Małgorzata Frosztęga i Lidia Zborowska przy gorącym wsparciu dyrektor szkoły Doroty Siwik przygotowały program spotkania. Młodzież obu szkół miała okazję zapoznać się z wielokulturową i wielonarodowościową historią naszego miasta. W trakcie gry miejskiej, opracowanej przez uczennice z 2 klasy, poznała miasto, realizując zadania w jedenastu jego punktach. Ta wiedza posłużyła im do stworzenia wielkoformatowego planu miasta. Młodzież z wielkim zaangażowaniem rywalizowała również w rozgrywkach sportowych. Wszyscy okazali się zwycięzcami i w nagrodę otrzymali upominki, materiały promocyjne, ufundowane przezmWydział Promocji Miasta Bielska-Białej. W środę 24 stycznia uczestnicy wymiany zwiedzali obóz zagłady KL Auschwitz i Birkenau. A następnie uczestniczyli w warsztatach, które dostarczyły im wiedzy historycznej i skłaniały do refleksji. Kolejny dzień uczniowie spędzili w Pszczynie, gdzie zwiedzali zamek, okoliczny park i urokliwy rynek. Na warsztatach zorganizowanych w przyzamkowej wozowni wykonali własnoręcznie pamiątkowe pocztówki. Piątek był dniem pożegnania gości. Okazało się, że kilka dni wystarczyło, by uczestnicy nawiązali ze sobą bliskie relacje i już cieszą się na kolejne spotkanie w kwietniu. Tym razem młodzież wraz z opiekunami pojedzie do Niemiec.

Należy podkreślić, że realizacja wymiany polsko-niemieckiej
nie byłaby możliwa bez merytorycznego i finansowego wsparcia organizacji
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, której  serdecznie dziękujemy.