„Wieża Babel na Beskidzkim”

20-11-2019 17:00

Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko dobrze znało języki obce, miało swobodę poruszania się we współczesnym Świecie. Z roku na rok wzrasta również w naszych szkołach ilość uczniów, których ojczystym językiem nie jest język polski .
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom od 1 października 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej realizowany jest projekt pt. „Nowoczesna szkoła-dwujęzyczna, wielokulturowa i innowacyjna”, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 191 892 złotych z Funduszy Europejskich.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”.
W ramach projektu 25 nauczycieli tej szkoły wzięło udział w kursach w Wielkiej Brytanii, w miejscowości Portsmouth. Wyjazdy odbywały się w trzech terminach (17-23 luty, 30 czerwca - 06 lipca, 18-24 sierpnia 2019r.) a zajęcia były odpowiednio przygotowane do poziomu językowego kursantów. W trakcie mobilności pierwsze dwie grupy nauczycieli korzystały z dwudziestu trzech godzin nauki języka angielskiego prowadzonych przez pracowników Meridian School. Dodatkowo grupa 6 nauczycieli, która wzięła udział w lutowej mobilności, wzbogaciła swój kurs językowy o elementy wiedzy dotyczącej pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Natomiast ostatnia, sześcioosobowa grupa nauczycieli języka angielskiego, odbyła kurs metodyczny poświęcony metodzie CLIL. Oprócz nauki sprawdzali swoje umiejętności praktycznego wykorzystania języka angielskiego w trakcie wycieczki do Chichester, wyspy Isle of Wight, Londynu czy ruin zamku Ryszarda II w Porchester. Dzięki tej mobilności nasi nauczyciele nie tylko podnieśli poziom swoich umiejętności językowych, ale także zapoznali się z kulturą i obyczajowością Anglii.
Efektem programu są szkolenia dla innych nauczycieli, lekcje otwarte, stosowanie aktywizujących metod nauczania. W ramach projektu PO WER "Nowoczesna szkoła - dwujęzyczna, wielokulturowa i innowacyjna" zorganizowano 16 października br. rajd integrujący polską i ukraińską młodzież naszej szkoły. Podczas wycieczki uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale także dzielili się wiedzą na temat miejsc, z których pochodzą. Zwracali uwagę na polską i ukraińską tradycję, kulturę, język. Rozmowom, dotyczącym problemów współczesnej młodzieży, towarzyszyła degustacja polsko-ukraińskich potraw. Organizatorki przygotowały quizy, testy sprawdzające wiedzę kulturową oraz zadania praktyczne dzięki wiedzy zdobytej na warsztatach językowych w Portsmouth.