SUKCES VI LO W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE „PRAWDA I KŁAMSTWO O KATYNIU”

17-04-2023 21:57

Oliwia Czauderna, uczennica VI Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej, zajęła II miejsce w XIV Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.

Dn. 17 kwietnia 2023 r. w Sali Koncertowej im. Jerzego Haralda w siedzibie Polskiego Radia Katowice nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie XIV Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, zorganizowanego przez posła do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską pod naukowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat medialny nad konkursem sprawowały TVP 3, Polskie Radio Katowice, Radio Fiat i Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W uroczystości udział wzięli m. in.: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, dyrektor katowickiego oddział Telewizji Polskiej Łukasz Miąsik, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektor Mariusz Krzystyniak, śląski wicekurator oświaty Jacek Szczotka, dyrektor Poczty Polskiej Piotr Burzyński, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i Związku Sybiraków, a także delegacje szkół z województwa śląskiego.

Zaproszeni goście wysłuchali przemówienia poseł Jadwigi Wiśniewskiej, która powiedziała do finalistów konkursu:

To Wy jesteście przyszłością Polski, Europy i świata. Pamiętajcie, że tylko ten może rozwinąć skrzydła, kto ma świadomość własnych korzeni. I za to świadectwo pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej z całego serca dziękuję. Każdy z uczestników konkursu jest zwycięzcą, bo zwyciężają ci, którzy walczą o prawdę.”

Uroczystość uświetnił występ uświetnił recital Mateusza Nagórskiego „Jacek Kaczmarski o Wolności”.

W trakcie uroczystości nastąpiło podsumowanie XIV Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. W 2023 r. na konkurs zgłoszono 169 prac uczniów z 59 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa śląskiego.

Wśród prac uczniów szkół ponadpodstawowych II miejsce zdobyła praca Oliwii Czauderny, uczennicy kl. 2 C VI Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Opiekunem uczennicy był mgr Rafał Kutryba. Praca dotyczyła życia duchowego polskich jeńców wojennych w sowieckim obozie w Ostaszkowie w latach 1939-1940.

Wszyscy finaliści konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy. Oliwia Czauderna wyjedzie ponadto w maju na kilkudniową wycieczkę do Belgii, ufundowaną przez posła do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. Jesienią zostanie wydana pamiątkowa publikacja zawierająca prace laureatów konkursu.

Należy nadmienić, iż Oliwia Czauderna jest już szesnastą uczennicą Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. AK nagrodzoną w Konkursie „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.

Wystąpienie posła do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej
(Katowice, 17 kwietnia 2023 r.)

Oliwia Czauderna z poseł Jadwigą Wiśniewską, z Mamą i Bratem

Laureaci i finaliści konkursu ze szkół ponadpodstawowych
w towarzystwie poseł Jadwigi Wiśniewskiej

Laureaci i finaliści konkursu oraz osoby obecne na uroczystości rozdania nagród