Przejdź do treści Przejdź do menu

„Przez wspólną przeszłość ku teraźniejszości”

25-11-2019 17:00

25.11.2019r. uczniowie klasy 1aL3 wzięli udział wraz z opiekunami w projekcie „Przez wspólną przeszłość ku teraźniejszości” w Muzeum Auschwitz - Birkenau. Projekt skierowany jest do uczniów polskich szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w ramach obchodów 75. Rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów polskich. Program obejmuje m.in Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz Muzeum Auschwitz - Birkenau. Finansowany był przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wizyta w ramach projektu rozpoczęła się od Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, w którym uczniowie wzięli udział w warsztatach związanych z wystawą „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”.

Następnym elementem programu była wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz, na którą przeznaczyliśmy ok. 3,5 godziny. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie z przewodnikiem-edukatorem Muzeum od terenu byłego obozu Auschwitz II- Birkenau, następnie udali się do Auschwitz I, gdzie zobaczyli m.in. wystawę główną, a także ekspozycję Szoa w bloku 27,opowiadającą o Zagładzie europejskich Żydów dokonanej przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej.

Po zwiedzaniu i przerwie obiadowej uczniowie udali się na podsumowanie wizyty – warsztaty w Sali Refleksji w bloku nr 27, gdzie dzięki narzędziom multimedialnym uczestnicy projektu zastanawiali się nad najważniejszymi pytaniami, które stawiane są dzisiaj na temat historii Auschwitz i Holokaustu.