Przejdź do treści Przejdź do menu

Lekcja Żywej Historii

22-11-2019 18:00

Dn. 22 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbyła się lekcja żywej historii o Wikingach i księciu Mieszku I.

Rekonstruktor Michał Rychlicki przedstawił uczniom realia z życia wojowników normańskich i wczesnopiastowskich, proces ich szkolenia bojowego oraz metody walki, stroje i uzbrojenie z X w. Widzowie zobaczyli hełmy, kolczugę, zbroję lamelkową, tarczę, włócznię, miecz, saks, topory, a także ubiory męskie i kobiece. Poznali ponadto stare obyczaje, a także pogańskie wierzenia Normanów i plemion słowiańskich.

W trakcie lekcji uczniowie wcielali się w role postaci z X w. - Wikingów, wojów piastowskich, księżniczki Dobrawy i księcia Mieszka I. W replikach dawnych strojów i zbroi pod okiem rekonstruktora odgrywali rozmaite sceny z epoki, m. in. zaręczyn Mieszka z Dobrawą.

Podczas przerw wszyscy zainteresowani widzowie mogli brać do ręki i przymierzać elementy uzbrojenia.

Występ rekonstruktora zorganizował nauczyciel historii mgr Rafał Kutryba. Należy nadmienić, iż lekcje żywej historii w ZSO im. AK zainicjował w 2016 r. mgr Arkadiusz Suda.

Rekonstruktor Michał Rychlicki wita publiczność

Uzbrojenie Wikingów i wojów piastowskich z X w.

Wojowniczki normańskie

Szkolenie wojowników

Zasłuchana publiczność

Przybycie księżniczki Dobrawy z Czech w 965 r.

Książę Mieszko przyjmujący przysięgę wojów

Próba wytrzymałości zbroi lamelkowej

Uczniowie VI LO, którzy wystąpili w przedstawieniu

Mgr Rafał Kutryba w towarzystwie wojowniczek normańskich

A

A


A