FINALISTKI XII KONKURSU HISTORYCZNEGO „SOLIDARNI" NA WYCIECZCE W WARSZAWIE

14-04-2023 20:00

W dn. 13-14 kwietnia 2023 r. odbyła się wycieczka finalistów XII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni" do Warszawy. Wycieczkę zorganizował i sfinansował Zarząd Regionu Podbeskidzie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

W wyjeździe wzięli udział uczniowie szkół średnich z Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic i Żywca, m. in. delegacja VI Liceum Ogólnokształcącego z Bielska-Białej (Dorota Kozińska, Martyna Kubień i Wiktoria Zipser z kl. 1c oraz ich opiekun - mgr Rafał Kutryba). Młodzieży towarzyszyli skarbnik Zarządu Regionu Podbeskidzie Stanisław Sołtysik oraz pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Artur Kasprzykowski.

Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki gościli w siedzibie Sejmu RP, oprowadzani przez posła PiS Przemysława Drabka. Uczniowie mieli możliwość obserwować obrady Sejmu poświęcone problemom polskiej polityki zagranicznej. Następnie młodzież zwiedziła Zamek Królewski oraz warszawskie Śródmieście i Starówkę.

Z kolei 14 kwietnia uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37 na Mokotowie, a później – Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły zbiory i wystrój Zamku Królewskiego. Natomiast najbardziej wstrząsające wrażenie zrobił na młodzieży pobyt w więzieniu przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie.

Uczestnicy wycieczki obserwujący obrady Sejmu RP (13 kwietnia 2023 r.)

Uczennice kl. 1c VI LO pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie

Uczennice kl. 1c VI LO w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego

Uczennice kl. 1c VI LO na Rynku Starego Miasta

Uczennice kl. 1c VI LO i mgr Rafał Kutryba pod Pomnikiem Małego Powstańca przy ul. Podwale

Podwórze więzienia przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie

Uczennice kl. 1c VI LO podczas składania kwiatów na grobie księdza Jerzego Popiełuszki
na Żoliborzu (14 kwietnia 2023 r.)