JOB SHADOWING W RUMUNII - PREZENTACJA

We wrześniu 2021 roku panie Beata Szczugiel oraz Agata Żwak wzięły udział w mobilności job shadowing w ramach trwającego w naszej szkole projektu PO WER.

17 listopada, na zdalnej konferencji rady Pedagogicznej, pani Beata Szczugiel podzieliła się z gronem pedagogicznym wrażeniami z obserwacji pracy w szkole w Rumunii. W multimedialnej prezentacji pokazała nam szkołę i jej pomniejsze filie, podzieliła się dobrymi praktykami zaobserwowanymi podczas job shadowing, a także przybliżyła walory kulturowe, takie jak miejsca warte zwiedzenia czy lokalne potrawy.

Podczas swojego pobytu, panie obserwowały placówkę skupiając się na 5 wcześniej wytypowanych obszarach obserwacji. Interesowały je, miedzy innymi stosowane tam metody aktywizujące, a także praca z uczniem ze SPE.

Z przeprowadzonych obserwacji wynika, iż uczniowie byli bardzo aktywni i zaangażowani na zajęciach matematyki, języka angielskiego czy muzyki. Zajęciami ciekawymi dla młodzieży były tzw. Skills for terms, organizowane kilka razy w semestrze przez wychowawcę i pedagoga szkolnego, wpisane normalnie w plany poszczególnych klas.

Po obserwacji zajęć TIK oraz wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych na innych przedmiotach, podsumowano, iż w szkole bardzo często wykorzystywane były tablice interaktywne, uczniowie korzystali niekiedy ze smartfonów na zajęciach, a nauczyciele często wykorzystywali aplikację Kahoot.

Organizacja zajęć na przedmiotach przyrodnicze nie różniła się bardzo od pracy w Polsce, duży nacisk na pracę w grupach, demonstrację i prowadzenie doświadczeń.

W zakresie pracy z uczniem ze SPE, diagnoza przeprowadzana w szkole w Rumunii jest na zdecydowanie słabszym poziomie niż w naszej placówce, niewielu uczniów posiada orzeczenia lub wskazania do dostosowanej pracy. Natomiast, duży nacisk kładzie się w tej szkole na asymilację dzieci Romskich.

Na szczególną uwagę podczas obserwacji placówki zwrócono również na sytuację pandemiczną, uczniowie w szkole w Podu Iloaiei cały czas nosili maseczki.

Uczestniczki jon shadowing wróciły bardzo zadowolone z pobytu w partnerskiej szkole, podkreślając niezwykłą serdeczność i rewelacyjne zorganizowanie całego pobytu w obserwowanej szkole.