Wycieczka dydaktyczna do Kopalni Guido

06-11-2019 19:00

6 listopada 2019 roku uczniowie klas licealnych /1aL4, 1bL4, 1cL3, 2aL i 2bL/ odwiedzili Kopalnię Guido w Zabrzu. W pierwszej kolejności zwiedzili  najstarsze dostępne rejony na poziomie 170 m. Przewodnik opowiedział im o trudzie pracy w kopalni na początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. Ponadto uczniowie zobaczyli dobrze zachowane stajnie końskie i dowiedzieli się o roli, jaką odegrały konie w historii górnictwa. Poznali także zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią. Punktem kulminacyjnym poziomu 170 m była kaplica świętej Barbary, zwracająca uwagę ze względu na walory architektoniczne: surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat  mieszają się tu z monumentalizmem znanym z tak częstych na Śląsku neogotyckich ceglanych kościołów. Największymi atrakcjami na poziomie 320 m były pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Odkrywanie poziomu 320 wiązało się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.