PIKIETA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Dn. 1 marca 2024 r. w Bielsku-Białej odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środowiska narodowe zorganizowały na Placu Bolesława Chrobrego pikietę dla uczczenia żołnierzy niepodległościowego podziemia, walczących w latach 1944-56 przeciwko reżimowi komunistycznemu i zniewoleniu Polski przez Związek Sowiecki.
W zgromadzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób – członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy” ze sztandarem wojskowym, działacze organizacji narodowych oraz mieszkańcy miasta z biało-czerwonymi flagami. O godz. 17 odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym zebrani wysłuchali dwóch przemówień – na temat kobiet działających w podziemiu antykomunistycznym oraz genezy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Następnie odmówiono modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych. Na koniec rozwinięto transparent z napisem „Żołnierze Wyklęci zawsze w naszej pamięci” i odpalono race.
Po rozwiązaniu zgromadzenia jego uczestnicy udali się pod dawne siedziby Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Stojałowskiego i Krasińskiego i na mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych do kościoła Opatrzności Bożej.
Mimo deszczu i chłodu w obchodach wzięła udział grupa uczennic VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi oraz nauczyciel mgr Rafał Kutryba.
Mgr Rafał Kutryba z uczennicami VI Liceum Ogólnokształcącego przed rozpoczęciem
Pikiety Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielsku-Białej 1 marca 2024 r.
Absolwentka i uczennice VI Liceum Ogólnokształcącego przed rozpoczęciem
Pikiety Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Organizatorzy Pikiety Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Placu Chrobrego
Poczet sztandarowy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”
Uczestnicy Pikiety Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Placu Chrobrego
Mgr Rafał Kutryba z uczennicami podczas Pikiety Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Transparent i race na zakończenie Pikiety
Tablica upamiętniająca ofiary Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku-Białej
(ul. Krasińskiego 30)