LEKCJA ŻYWEJ HISTORII O II WOJNIE ŚWIATOWEJ

22-11-2021 17:00

Dn. 22 listopada 2021 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbyła się lekcja żywej historii poświęcona udziałowi Polaków w II wojnie światowej.
Rekonstruktor Michał Rychlicki przedstawił uczniom okoliczności wybuchu II wojny światowej oraz kilka wydarzeń obrazujących bohaterstwo i dramatyczne losy żołnierza polskiego – obronę Westerplatte w 1939 r., zbrodnię katyńską, bitwę powietrzną o Wielką Brytanię w 1940 r. i Powstanie Warszawskie w 1944 r. Przy okazji widzowie poznawali umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie z tamtego okresu. Zobaczyli hełmy, czapki, mundury, granatniki przeciwpancerne, broń strzelecką i granaty używane przez wojska polskie, niemieckie i sowieckie. Szczególne zainteresowanie wzbudziło uzbrojenie powstańców warszawskich.
W trakcie lekcji uczniowie wcielali się w role polityków (Adolfa Hitlera, Józefa Becka) oraz żołnierzy różnych armii. W replikach dawnych ubiorów pod okiem rekonstruktora odgrywali rozmaite sceny z epoki, m. in. obronę placówki „Prom” na Westerplatte, okoliczności zbrodni katyńskiej, walki o Wielką Brytanię i w Powstaniu Warszawskim.
Ze strony szkoły występ rekonstruktora koordynował nauczyciel historii mgr Rafał Kutryba. Należy nadmienić, iż lekcje żywej historii w ZSO im. AK zainicjował w 2016 r. mgr Arkadiusz Suda.

Rekonstruktor Michał Rychlicki wita publiczność

Adolf Hitler przedstawia żądania wobec Polski

Polski minister Józef Beck odrzuca żądania niemieckie 5 maja 1939 r.

Polscy żołnierze bronią placówki „Prom” na Westerplatte 1 września 1939 r.

Żołnierze niemieccy atakują placówkę „Prom” na Westerplatte

Funkcjonariusze NKWD biorą polskich żołnierzy do niewoli

Polski lotnik z Dywizjonu 303 podczas rozmowy z angielską lady

Powstańcy warszawscy bronią barykady w sierpniu 1944 r.

Uczniowie kl. 8B z uzbrojeniem powstańców warszawskich