Brązowo, ale czy zdrowo?

17-06-2023 7:00

W związku z obserwowanym w ostatnich latach nadmiernym korzystaniem z solariów przez młodzież przed ukończeniem 18 roku życia Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego prowadzi akcję pod hasłem: "Brązowo, ale czy zdrowo?".

Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy, niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D, jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

Celem akcji jest:

- kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych ludności, związanych z bezpieczeństwem korzystania z promieni słonecznych w okresie letnim,

- zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) w solariach jako kluczowego zagrożenia dla zdrowia dzieci i młodzieży,

- przekazanie informacji o zdrowotnych konsekwencjach promieniowania UV poprzez działania informacyjno - edukacyjne skierowane do młodzieży, a także do rodziców oraz właścicieli solariów.

Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV.

Nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, szczególnie sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszym wieku. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki, a liczba zgonów z powodu czerniaka wynosi 1,5 tys. osób rocznie.

Zalecane środki chroniące przed nadmiernym promieniowaniem UV:
1. Ograniczenie czasu przebywania na słońcu w godz. 10:00-14:00,
2. Rób przerwy w opalaniu się, częściej przebywaj w cieniu,
3. Noś ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponuj całego ciała,
4. Nos okulary przeciwsłoneczne z panelami bocznymi, które stanowią 99-100% ochrony przed UVA i UVB dla oczu,
5. Używaj kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej,
6. Chroń niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i ucz je wraz z wiekiem
racjonalnego korzystania ze słońca.