I MOBILOŚĆ UCZNIÓW VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

12-05-2024 20:00

W dniach od  6 do 11 maja uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi wzięli udział w projekcie Erasmus+. Program obejmował tygodniowy pobyt w Madrycie, podczas którego młodzież zwiedzała miasto w poszukiwaniu różnorodnych murali. Na ich podstawie uczestnicy mobilności stworzyli pełne emocji i zwrotów akcji opowiadanie pt. "Mundo". Punktem kulminacyjnym mobilności uczniowskiej była wizyta w Polskiej Szkole Forum im. Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas spotkania z młodzieżą o polskich korzeniach rozmawiali o systemach nauczania, życiu, kulturze oraz formach spędzania wolnego czasu. Obie grupy przygotowały wcześniej ciekawe prezentacje, którymi podzieliły się z rówieśnikami. Uczniowie z Hiszpanii opowiedzieli o kuchni, muzyce oraz wynalazkach. Natomiast młodzi z Polski pokazali piękno naszego miasta Bielska-Białej oraz zaprezentowali efekty, trwającej tydzień, pracy nad opowiadaniem. Na zakończenie nie zabrakło czynnika, który łączy ludzi, czyli tańca. Na placu obok szkoły młodzież zatańczyła kultową belgijkę.

Poza realizacją projektu, czas spędzony w Hiszpanii nasi uczniowie wykorzystali na poznawanie tamtejszej kultury, podziwiając pełen emocji, tradycyjny taniec flamenco. Rozsmakowywali się w bogatej, hiszpańskiej kuchni, zajadając się jamon iberico, patatatas bravas, czy churros con chocolate caliente.  Odwiedzili także kultowe miejsca w Madrycie takie jak światowej sławy muzeum Prado, park Retiro z Pałacem Kryształowym, Pałac Królewski, czy stadion Santiago Bernabeu. Dodatkową wartością wyciągniętą przez naszą młodzież jest przełamanie barier językowych oraz komunikacyjnych. Mieli możliwość nawiązania nowych znajomości, ale i bliższego poznania siebie nawzajem. Niejednokrotnie wykazywali się bogatą znajomością języka angielskiego, a w wyjątkowych sytuacjach nawet i hiszpańskiego. Z Hiszpanii oprócz materialnych pamiątek przywieźli ogromny bagaż doświadczeń i wspomnień, które pozostaną z nimi do końca życia.

WYBRANE MURALE MADRYCKIE